Dyr fra diverse kontinenter
Sydamerika
Sydamerika er en speciel verdensdel, hvor alle klimazoner forefindes fra det tropiske nord til det subantarktiske syd.
I det tropiske klimabælte, hvor temperaturer og luftfugtighed er høje, findes bl.a. verdens største regnskov Amazonas. Her er artsdiversiteten, både hvad dyr og planter angår særdeles stor. Vi har i Odense Zoo et udsnit af dette fantastiske miljø i et tropehus bl.a. med søkøer.
Vi har også et udsnit af det kolde område med pingviner, som i deres naturlige omgivelser lever på de subantarktiske øer tæt på Sydpolen.
Adopter et dyr
Fugle
- And (træand)
- Ara (hyacinth ara)
- Ara (lyserød ara)
- Blåhovedet dværgara
- Conure (rødbrystet conure)
- Hejre (brednæbbet hejre)
- Hejre (sølvhejre)
- Hyrdefugl
- Ibis (rød ibis)
- Inka terne
- Mangrovehejre
- Nandu
- Parakit (munkeparakit)
- Pingvin (kongepingvin)
- Pingvin (springpingvin)
- Pingvin (æselpingvin)
- Solparakit
- Solrikse
Insekter
Koral
Krybdyr
Ibis er i samme orden som storke og i samme underfamilie som skestorke. Ibis har et umiskendeligt næb, som er tilpasset fødesøgning i vand og mudder. Næseborene er placeret ved basen af næbbet, så den kan trække vejret selvom næbbet er dækket af vand eller mudder. Den kan føle sig frem til byttet ligesom skestorken kan.
Den røde ibis er meget iøjefaldende med de knaldrøde fjer, ben og næb. Ungfugle har brun fjerdragt. Når de skifter fjer, skifter de farve til rød, fordi de indtager krebsdyr, som via fordøjelsessystemet og blodet farver de nye fjer.
Den bruger ikke meget lyd til at kommunikere med, dog kan den rasle med næbbet ved indbyrdes uoverensstemmelser.
Sponsorer:
- 3F Odense Transport
Levested:
Mangrove sump, mudrede områder, ferskvands marsk, laguner og oversvømmede områder i det nordlige Sydamerika
Føde:
Primært krebs, muslinger, insekter og små fisk
Antal æg pr. kuld:
1-3
Rugetid:
21-23 dage
Levealder:
Ukendt




















