Dyr fra diverse kontinenter
Asien
Hvis man vil besøge Asien fra nord til syd, skal man igennem mange forskellige klimabælter – lige fra det polare klima i nord til det tropiske klima i syd. Denne forskellighed i naturen betyder en bred forekomst af dyr tilpasset de forskellige områder.
Det ”rige” dyreliv findes i tropernes regnskove, som er meget forskellige fra de store og kolde højder i Himalayabjergkæden, hvor bl.a sneleoparden holder til.
Adopter et dyr
Adopter et dyr
Adopter et dyr og hjælp ZOO med at gøre dyrenes forhold endnu bedre. Adoptioner er alle tiders gaveidé til en dyreven.
Adoptioner går til dyrevelfærd
ZOO benytter de indkomne beløb til at gøre dyrenes forhold endnu bedre.
Hvad får du
Som tak for adoptionen får giveren sit navn på en centralt placeret tavle i ZOO. Et adoptionsbevis til skifterammen derhjemme, bliver det også til.
Hvordan
Adoptioner købes her via ZOOs webshop eller i ZOObutikken. Du får tilsendt dit adoptionsbevis med en mail 2-5 hverdage efter købet.
Adoptioner er fradragsberettiget
Læs om fradragsregler.


























